Zakaz krytykowania lekarzy niezgodny z konstytucją-Trybunał

Zakaz krytykowania lekarzy niezgodny z konstytucją-Trybunał

Postprzez Mariusz Pt sie 08, 2008 10:09 pm

Art. 52 kodeksu etyki lekarskiej nakazujący lekarzom "szczególną ostrożność" w opiniach o działalności zawodowej innego lekarza jest niezgodny z konstytucją - orzekli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Skargę do Trybunału złożyła Zofia Szychowska, lekarka z wrocławskiej Akademii Medycznej, która została ukarana za krytykę przeprowadzanych tam badań.
Sądy lekarskie stosują zbyt szeroką wykładnię przepisu kodeksu etyki lekarskiej, zabraniając prawdziwej i uzasadnionej interesem publicznym krytyki lekarzy - uznał w Trybunał Konstytucyjny.
Wykładnia tego przepisu musi się zmienić - mówiła sędzia TK Teresa Liszcz w uzasadnieniu wyroku.

Zofia Szychowska Siedem lat temu skrytykowała badania dzieci przeprowadzone przez kolegów-naukowców z wrocławskiej Akademii Medycznej. Władze uczelni ukarały ją za to naganą, a Naczelny Sąd Lekarski - upomnieniem. Powołano się przy tym się na art. 52 kodeksu etyki lekarskiej. Lekarka złożyła skargę do Trybunału Konstytucyjnego.

Zapis tego kontrowersyjnego kodeksu brzmi: "lekarz powinien zachować szczególną ostrożność w formułowaniu opinii o działalności zawodowej innego lekarza, w szczególności nie powinien publicznie dyskredytować go w jakikolwiek sposób".

Skargę poparł Rzecznik Praw Obywatelskich, natomiast o uznanie przepisów za zgodne z konstytucją wnieśli: przedstawiciel Sejmu i Naczelna Rada Lekarska.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... l?skad=rss
Mariusz
 
Posty: 66
Dołączył(a): Pt lut 08, 2008 5:28 pm

Re: Zakaz krytykowania lekarzy niezgodny z konstytucją-Trybunał

Postprzez magea Pt paź 15, 2010 8:42 am

Jaki bezsensowny przepis, to jak furtka do bezkarności, pacjentowi trudno podwazac sposób leczenie, bo się zwyczajnie na tym nie zna, a koledzy ze szpitala zgodnie z prawem krytykowac nie powinni... dziwny jest ten swiat...
magea
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt paź 15, 2010 8:31 am


Powrót do Pozostałe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości